אתם נמצאים כאן:   עמוד הביתדעת מיעוט - הבלוגביד חזקה ובזרוע נטויה-מינית

ביד חזקה ובזרוע נטויה-מינית

פורסם ע"י Administrator /  ספטמבר 02, 2010 / ב דעת מיעוט - הבלוג


הוויכוח סביב האאוטינג הכפוי בקהילה ההומו-לסבית מסרב לגווע. רק לפני כחודש עשה זאת גל אוחובסקי (שוב), אחרי הופעה בעצרת לזכר הרצח בבר-נוער. בשנה החולפת, בעקבות חשיפתם (בנסיבות דומות) של "זמר מפורסם" ו"זמרת מפורסמת", יצאו יהודה פוליקר ויהודית רביץ מהארון. עצמאית. יש להניח שקיים "קשר כלשהו" בין החשיפה לבין היציאה.


"אאוטינג" הוא מונח מדוייק, וכרגיל חסרה לו מקבילה עברית ראויה: לשלוף בכוח ובאופן אקטיבי את החבוי בארון. המונח רלוונטי לא רק בקהילה הלהט"בית אלא בכל הקשר של אנונימיות, ובעיקר ברשת האינטרנט, בה גולשים רבים חוסים תחת מעטה פיקטיבי המאפשר להם לשלוח מסרים נועזים, חשופים או כנים יותר, או מצד שני, פוגעניים יותר.


דומה שאין מחלוקת, כי אאוטינג כפוי הוא פעילות אלימה, הפוגעת בלב ליבו של המרחב האוטונומי של הפרט – זכותו לפרטיות. רק לאחרונה, במסגרת פסיקת בית-המשפט העליון כנגד חשיפת גולשים אנונימיים ברשת, זכינו לאמרות חוצבות בשבחי האנונימיות, כמעט עד להעלאתה לדרגת זכות; עד כדי כך, שבית-המשפט סירב לצוות על ספק אינטרנט לחשוף פרטים של גולש אנונימי, אף כאשר הנ"ל השתמש במסך האנונימיות כדי לבצע (לכאורה) עוולת לשון-הרע.


אבל גם ללא עליית מדרגה זו, הזכות לפרטיות הינה זכות יסוד. חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו קובע, בסעיף 7: "כל אדם זכאי לפרטיות ולצנעת חייו"; חוק הגנת הפרטיות מפרט את העוולות, העבירות והסעדים למי שנפגעה פרטיותו; חוק איסור לשון הרע מוסיף וקובע מהם העניינים שגילויים אסור, אף אם אמת הם, ושולל את הגנת "אמת הפרסום" בהעדר עניין ציבורי ("עניין שידיעתו ברבים רלוונטית להגשמת מטרה ציבורית" – פס"ד אפל נ' חסון).


בעניין האאוטינג לידוענים שהם הומואים או לסביות - לכאורה, הכול ברור, מובן וידוע. מי שמפרסם ברבים פרטים על נטייתו המינית של האחר, עובר במובהק על הוראות חוק הגנת הפרטיות וחוק איסור לשון הרע. חרף זאת אנו חוזים בפעילי אאוטינג ההופכים את פועלם לאידיאולוגיה, ואף זוכים לתמיכה נלהבת מפובליציסטים, לרבות משפטנים, לרבות אנשי אקדמיה נכבדים.


אני סבורה שהוויכוח אינו נוגע רק לקהילה הלהט"בית ואינו איזוטרי כלל ועיקר. הוא חורג מגבולות הפרטים העוסקים בו ומעלה שאלות עקרוניות לדיון. דעתי היא, שמדובר באקט אסור ופוגעני, לא רק במישור המשפטי אלא גם במישור הערכי.


1. לא כל אחד הוא רוזה פארקס:

גם מצדדי האאוטינג הכפוי מדברים עליו כעל צעד שיש לנקוט במצבי קיצון בלבד. לגישתם, אנו מצויים חברתית בנקודה שכזו, בשל מצבה העגום של הקהילה הלהט"בית כולה, וההומופוביה הפושה בחברה. הטיעון הוא, שככל שייצאו יותר מפורסמים מהארון, ובהיות אלה מודלים לחיקוי, כך תגבר הסובלנות החברתית והנורמליזציה של הנטיה החד-מינית ביחס הציבורי.


אלא שטיעון זה אינו יכול להצדיק רתימה של אנשים פרטיים בעל כורחם למאבק. קהילה מורכבת מפרטים; קהילה שהיא מיעוט מורכבת מפרטים שהם בעלי זכויות פרט בנוסף על כך שהם בעלי זכויות תרבותיות קהילתיות. קהילה שהיא מיעוט נרדף, לפחות בעיני עצמה – וזו הרי ההצדקה לכל הבלגן – ראוי שתפעל להגן על פרטיה ולא תהפוך אותם לנרדפים יותר, רק בשל הערך המוסף (המפוקפק) שהדבר יניב לכלל הקהילה. שוו בנפשכם שמישהו היה מצמיד אקדח לרקתה של רוזה פארקס ומכריח אותה להשאר על יושבה באותו אוטובוס במונטגומרי אלבאמה; לעולם לא היינו זוכים לנאום ה"יש לי חלום" של לותר קינג.


ובמישור המעשי,  אאוטינג למפורסמים חבויים הוא תרתי דסתרי. אם כבר מדובר במודלים לחיקוי, מה הטעם במודל שמצא עצמו חשוף בעל כורחו, שמרגיש רדוף גם מבית, ששומר טינה לחושפיו?


2. אאוטינג כענישה:

הטיעון המצדד מוסיף ואומר, כי האאוטינג הוא תגובת-נגד קהילתית לגיטימית להתעלמות או לפגיעה קהילתית. לא בכדי עלו מקרי האאוטינג לכותרות בעקבות הרצח בבר-נוער ועצרות התמיכה אליהן הגיעו או לא הגיעו אמנים אלה או אחרים. איך אמר גל אוחובסקי בלינק כאן למעלה: "אני מרגיש מושפל".


מצדדי האאוטינג מצביעים על זכויות נגדיות, הגוברות על הזכות לפרטיות של הידוענים המבויישים. אין מדובר רק בחופש הביטוי של המוציאים-בכוח-עצמם, שהרי חופש זה אינו מתיר, לבדו, להסיג את גבולה של פרטיות האחר או של זכותו לשם-טוב, באופן המפר את חוק איסור לשון-הרע או חוק הגנת הפרטיות; חוקים אלה ממילא מגלמים את האיזון בין חופש הביטוי לזכויות הפרטיות והשם הטוב. הם פונים, לפיכך, לזכויות הקהילתניות, או לטיעון של הפרת חוזה חברתי.


ניסח זאת יפה אביעד קיסוס: "אמנים שלא יוצאים מהארון, מעבירים את המסר המסוכן ביותר – זהו משהו שראוי להסתרה. הם כאמנים מפרים את חלקם בעיסקה הזאת שנקראת פרסום, ואין כל סיבה שאנחנו נמלא את חלקינו (וכשאני אומר אנחנו אני מתכוון, אנחנו הצרכנים, לא אנחנו ההומואים (...))" ("לאוורר את הארון" - וואלה! ברנז'ה, 10.08.2009).


אילו היה מדובר בחשיפה של חבר-כנסת הומופוב כהומו, ייתכן שגישה זו היתה מוצדקת. אם אתה נוקט בפעולות פוגעניות כנגד הומואים, מתבטא נגדם בגזענות או פועל לאפלייתם, בעוד שבחדרי חדרים אתה עצמך הומוסקסואל, הרי האאוטינג יכול להיות רלוונטי לדיון הציבורי המתעורר.


אלא שכאן, הפגיעה היחידה שניתן לייחס לאותם אמנים היה בעצם השארותם חבויים, בסירובם להופיע בעצרת תמיכה מחשש שתתגלה נטייתם. להגיד שכל הומו מפורסם בארון הוא הומופוב זו אמירה גורפת וקשה, ואני מניחה שמעטים מהאאוטינגיסטים ינקטו בה. אפילו המושפלים שבהם. להגיד שידוען מעצם היותו כזה נושא באחריות קולקטיבית ומוותר מראש על צנעת הפרט שלו היא אמירה בומרנגית, סביר שגם אוחובסקי לא ירחיק נדוד אליה. מה שמשאיר אותנו בעיקר עם נימוק הסנקציה העונשית: לא רצית להחשף, לא רצית לתת כתף למאבק – נעשה זאת במקומך. השפלת – תושפל.


עם כל הכבוד לתחושות ההשפלה של מפורסם מוחצן כזה או אחר, קשה לראות בהן הצדקה לפגיעה מסוג כה חריף. יש בה גם מידה רבה של אגואיסטיות ילדותית, שמפחיתה בהכרח מערכם של אמונות, חששות ופחדים של האחר שאינו מוחצן, או אינו שלם עם עצמו, כמו רעהו.


3. "על פי מקורות זרים"

אף מצדדי האאוטינג יפטירו, בד"כ בשפה רפה, שאאוטינג כפוי מפורש ובוטה הינו פגיעה גסה מדי, ויתמכו בזכותם "לרמוז", להפריח שמועות וכיו"ב, כחלק מהמאבק הציבורי. לתיקוף עמדתם יגייסו את חופש הביטוי, הצורך בהוצאת האמת לאור באמצעים "ערמומיים" וההתנחמות בעובדה שרק מי שיחפור ויחקור ויסיק מסקנות, יידע.


נדמה לי שאין צורך להרחיב בנקודה זו ובכשליה הלוגיים. אבל רק למען הסר ספק.


חרושת שמועות אינה יכולה להוות רשת הגנה, נהפוך הוא: לכל היותר היא מסייעת להסתתר מאחורי היתממות צדקנית, אותה הסתתרות שהפוגעים יוצאים נגדה. אם היא טובה, הרי שהיא מגלה במדוייק מיהו האמן המפורסם (דימוי "נגן הבוזוקי" של איתן פוקס הוא דוגמה טובה לכך), אם היא לא מספקת, היא תיצור באז שלילי שיפגע ברבים אבל לא ישיג כל מטרה של גילוי האמת.


במישור החוקי, לשון הרע המשתמעת מפרסום, או מנסיבות חיצוניות, או קצת מזה וקצת מזה, אינה עוולה פחותה מזו המפורשת. זהו כלל ה"אינואנדו" בסעיף 3 לחוק איסור לשון הרע. לכל היותר יכולה להיות לכך רלוונטיות כשבודקים את הנזק, את היקף הציבור שכלפיו נעשתה הפגיעה.


מעל הכול, טיעון זה מביס את עצמו. אם חופש הביטוי מגן על זכותם של האאוטינגיסטים לחשוף את האמת על מאן-דהו, כיצד באותה נשימה יכולים אלה לטעון שרק רמזו, ושהפרשנות או ההבנה היא על אחריות השומע בלבד?


4. נטיה מינית כזהות, ולא כזכות

טיעון מושך ומעניין הוא זה שמעלים פרופ' אייל גרוס וד"ר מיכאל בירנהק - הראשון להצדקת האאוטינג והשני (כנראה) כנגדו. הוא מבקש להרחיק את הדיון משיח של זכויות ולעבור למישור הערכי של זהויות. גרוס מציין, ובצדק, שהעיסוק בנטייה החד-מינית של מאן-דהו ממילא מהווה שיפוט ערכי כנגדו. הדיבור ה"אאוטינגי" מראש מניח שיש במה להתבייש ובכך מחזק את ההומופוביה. אם נתייחס לנטייתו המינית של אדם כאל חלק מזהותו, וכך אנו עושים ביחס להטרוסקסואלים - אין כל סיבה לדון בזכותו לפרטיות כשמדווחים על חיי הזוגיות של X, יהא זה עם גבר או עם אשה. זה דיווח (רכילאי) הוגן ומקובל.


הטיעון מושך, כאמור, במבט ראשון. אלא שהוא רותם את הסוסים לפני העגלה. בעולם אוטופי הוא היה נכון, אבל אנחנו עדיין לא שם. אדגים את הבעייתיות בהשוואה פרובוקטיבית אך מתבקשת: קרבנות תקיפה מינית נתונות בד"כ לתחושות בושה ופחד מתגובות הסביבה לכשיתברר שהותקפו. למרות שבעולם אוטופי איש לא היה חושב לדון אותן לכף חובה – לא בגלל התנהגותן, לא בגלל נסיונן המיני, לא בגלל שלא התנגדו בפועל – ולמרות שהחוק גורס מפורשות שכל אלה אינן סוגיות של אשמה או אחריות, בכל זאת אנו מקבלים כמובן מאליו את הצורך שלהן להשאר אנונימיות, את החשש שלהן מחשיפה ואת מעטה החיסיון הכבד שמטיל המשפט על זהותן. תארו לעצמכם דרישה (של פמיניסטיות רדיקליות לצורך ההשוואה) לכך שנשים מפורסמות ייצאו בהצהרה על העובדה שנאנסו. ללא ספק, דיבור ציבורי יקדם את הפתיחות ואת העובדה שנשים אינן צריכות להתבייש, שקורבנות תקיפה אינן אשמות בה וכיו"ב. ייתכן שיציאה כזו מהארון תקדם גם את המטרה המבורכת של מודל ראוי להתמודדות אצל בני-נוער, או אף את סוגיית ההסכמה או העדרה אצל בנות-עשרה. ובכל זאת, קשה לי להעלות על הדעת שפמיניסטית זו או אחרת תבקש לרתום בכפייה ידוענית זו או אחרת למאבק (חשוב) זה.


תשובתו של בירנהק לטיעון, מעניינת כשלעצמה: אף אם מתייחסים לנטיה המינית כאל זהות, הרי ההחלטה אם להחצינה או לא היא חלקממעגל השליטה של אדם בהגדרתו העצמית ובזהותו. כך מחזיר בירנהק את הזכות לפרטיות בדלת האחורית. פרטיות הינה שליטה, ומשמעה בין היתר – לא רק שאני אגדיר את עצמי כרצוני, אלא גם אשלוט באופן שבו תוגדר זהותי ע"י האחר, בין אם האחר הוא המדינה ובין אם הוא הציבור בכלל.


5. הזכות הפנים-קהילתית שלא להתקהל

אם כבר עשיתי את ההשוואה לפמיניסטיות והכעסתי בוודאי על הדרך כמה קוראים, תנו לי להמשיך בכיוון. אני אוהבת ללכת על הקצה.


בכלל לא בטוח שראוי לקרוא ללהט"בים "קהילה". עניין ההגדרה העצמית עובד גם במישור הזה, הכולל יותר. האם מדובר במיעוט תרבותי? האם מדובר בתנועה אידאולוגית? כמה באמת משותף להומואים, לסביות, טרנסג'נדרים וביסקסואלים? כל מי שהיה מעורב בהכנות לאירוע קהילתי זה או אחר יידע לספר על הדרמות והמריבות שמאחורי הקלעים, שאופייניות מן הסתם לכל תנועה בעלת אג'נדה פוליטית חברתית (נסו לשים פמיניסטית רדיקלית, פמיניסטית ליברלית ופמיניסטית תרבותית בחדר אחד).


דומה שהדבר היחיד שמאחד את כולם הוא הרצון הפשוט לחיות כרצונם ללא הפרעות וללא רלוונטיות לנטייתם המינית. מה שמחזיר אותי לנקודת המוצא של הדיון. אדם יכול לסבור שהיותו בן, אח או אבא הם גורמים חשובים יותר בהגדרתו העצמית מאשר נטייתו המינית, ולפיכך לא ימצא לנכון להחצין אותה. אדם יכול לסבור שפרטיותו מצדיקה אי-השתתפות מכל סוג שהוא באלמנטים קהילתיים שאינם לטעמו האישי או שאינם משרתים את האג'נדה שלו. האם כל אשה חייבת להיות פמיניסטית? אולי. האם כל אשה חייבת לקחת חלק באג'נדה הפמיניסטית? ממש לא. יותר מכך. אדם יכול לרצות בכל כוחו לתפקד כאדם פרטי, גם אם אתרע מזלו והוא אמן מפורסם, וגם אם בן-זוגו הוא בן-מינו. מפורסמים הטרוסקסואליים רבים עושים הכול כדי להסתיר מהציבור את ענייניהם הזוגיים.


מעל הכול, הזכות לחיים פשוטים ללא קשר לנטייה מינית היא גם הזכות לחשוב אחרת ממנהיגי ה"קהילה" (ונניח שמישהו הסמיך את האאוטינגיסטים למשרה בכירה זו).


ללא ספק, הדרך לחיים פשוטים וטובים יותר של כל הלהט"בים, תעבור במספר רב של נקודות כואבות, של יציאה משברית מהארון. היוצאים מרצונם סוללים דרך לכל היתר, אבל גם בכך אין כל חדש, כך נבנות מהפכות מאז ומעולם. השאלה היא, עד כמה ראוי להקריב לעולה את פליטי האאוטינג הכפוי, ועד כמה באמת מוצדק לשכנע אותם בכח שאנחנו (מי שלא יהיו ה"אנחנו" הערטילאי הנ"ל) יודעים יותר טוב מה טוב בשבילם.

תגובות  

 
# Proper 25-09-2010 12:50
מפאת כבודי לא אזכיר את שמי, זה גם לא רלוונטי כי רבים כמוני נפלו ברשת.
מין בהחלט תופס מקום נכבד במרחב העקלקל שאנחנו מכנים זהות, קודם כל דרך המגדר שאדם מזהה עצמו איתו ומיד אחר כך דרך זה (אחד או יותר) המהווה את מושא תשוקותיו.
אני חושב שמין הוא הבסיס שעליו כל אדם מתחיל להגדיר את עצמו מגיל מאוד צעיר.
מה גם שחוויות או תהליכים שלהטב"ים עוברים הרבה פעמים חולקים קווי דמיון או לפחות יכולים להיות מאוד שונים מהחוויה הסטרייטית הטיפוסית. מה שבהחלט יכול להסביר את תחושת הקהילתיות, שלמעשה לא מצריכה צידוקים רבים או בסיס מעבר לתחושה של קהילתיות, שבעיני היא הדבר העיקרי שמכונן "קהילה". מה גם שזו אחלה מסגרת לתפוס זיוג, אם את יודעת למה אני מתכווג.

http://www.youtube.com/watch?v=ZrJngCioc4o&feature=related
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתKathleneChief 27-03-2018 12:25
I have checked your site and i've found some duplicate content, that's why you don't rank high in google's search results, but there is a tool that can help you to create 100% unique articles, search for; boorfe's tips unlimited content
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגTegan 15-05-2018 04:17
Spot on with this write-up, I actually think
this website needs a great deal more attention. I'll probably be back
again to read more, thanks for the information!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגNate 31-05-2018 18:02
Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a
few of the pictures aren't loading properly. I'm not
sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two
different internet browsers and both show the same results.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגElise 14-06-2018 08:52
Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew
where I could locate a captcha plugin for my comment form?

I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems
finding one? Thanks a lot!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגRickey 25-07-2018 11:23
We stumbled over here by a different page and thought I should check things out.
I like what I see so i am just following you.

Look forward to looking over your web page again.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגWilmer 01-08-2018 11:27
Hey there are using Wordpress for your site platform? I'm new
to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do
you need any coding expertise to make your own blog? Any
help would be really appreciated!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגBuster 03-08-2018 03:59
I blog often and I genuinely thank you for your information. Your article has truly peaked my
interest. I will book mark your blog and keep checking for new
details about once a week. I opted in for your RSS feed as well.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגAngelika 15-08-2018 23:22
Hi, i feel that i saw you visited my website so i
came to return the choose?.I'm attempting to find things to improve my website!I assume its good enough to make use of some of your concepts!!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# get web hostingprofile1210 31-10-2018 20:43
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# cheap hosting companyprofile9049 01-11-2018 11:36
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתBestKitty 13-11-2018 06:04
I have noticed you don't monetize your page, don't waste your traffic, you
can earn additional bucks every month. You can use the best
adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more info
simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתBrigetteJuicy 16-11-2018 20:32
Hello. I see that you don't update your page too often.
I know that writing posts is time consuming and boring.

But did you know that there is a tool that
allows you to create new articles using existing content (from article directories
or other websites from your niche)? And it does it very well.
The new posts are high quality and pass the copyscape test.
Search in google and try: miftolo's tools
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגStewart 20-12-2018 16:01
I like it when people get together and share opinions.
Great blog, keep it up!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגscr 888 25-12-2018 18:48
Building backlinks has to consider as natural as thinkable.
Such forums possess a high Pagerank, and are themselves considered
authority merchants. My time is too precious down the sink on fledgling sites.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגscr888 point 01-01-2019 05:15
So, the first step plays an honest here much
too. In this signature, will be able to post a url to very own website.
There are involving important issues, one should take care.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתocean king jackpot 01-01-2019 15:50
Generally I don't read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to check out
and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very great article.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מינית3win8 download 01-01-2019 16:55
Hmm it appears like your website ate my first comment
(it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what
I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to everything.

Do you have any suggestions for newbie blog writers?
I'd genuinely appreciate it.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגNTC33 01-01-2019 19:32
This is a topic that is close to my heart... Many thanks!
Where are your contact details though?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוג918kiss 02-01-2019 01:41
I visited several sites except the audio feature for audio songs current at this web page is
actually marvelous.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגonline casino yazino 02-01-2019 12:08
I am regular reader, how are you everybody?
This article posted at this web site is really fastidious.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגlpe88 apk ios 02-01-2019 14:07
WOW just what I was searching for. Came here by searching for progressive games.com
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגmobile hybrid slot 02-01-2019 18:09
Excellent beat ! I wish to apprentice while you
amend your web site, how can i subscribe
for a blog site? The account helped me a acceptable deal.
I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגlive roulette asia 02-01-2019 20:16
In this connection, a compact training program will stand a an associate good stead.
Blogs are another to help have quality, inbound links coming to your website.
It is a fun read, and I hope it happens to be!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגsky777 apk 08-01-2019 16:58
Web engine are getting smarter and smarter. I cannot say this specific book is really a miracle, nevertheless can point out
that this book is good. Guest blogging is a helpful
tool for acquiring influence.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגcasino malaysia 08-01-2019 20:52
Hello, just wanted to tell you, I loved this post. It was funny.
Keep on posting!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגTeresa 10-01-2019 09:09
Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, as well as the content!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגPam 11-01-2019 04:45
I am regular reader, how are you everybody?
This article posted at this web page is really fastidious.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מינית918 Kiss 11-01-2019 13:58
WOW just what I was looking for. Came here by searching for
918Kiss download
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתscr 888 11-01-2019 16:23
To get the fun of the game, to is a sensible site.

Concentrate on starting hands that have higher value and know
when to bow information about. Land-based casinos don't
have this associated with privilege.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגjoker123 casino 11-01-2019 22:33
This is very interesting, You are a very skilled blogger.

I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
Also, I've shared your web site in my social networks!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגcasino online 12-01-2019 11:17
Hello, i believe that i noticed you visited my blog thus
i got here to return the choose?.I am trying to in finding issues to
improve my web site!I suppose its adequate
to make use of some of your ideas!!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגscr888 13-01-2019 00:33
If choice about it, the mobile casino is much better
the actual casino. You can learn techniques, game mechanics likewise strategies.
There are already a quantity of existing mobile slots outside.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתmega goku 888 13-01-2019 08:00
It's a shame you don't have a donate button! I'd
without a doubt donate to this superb blog! I suppose for
now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to brand new updates and will share this blog with my Facebook
group. Chat soon!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגocean king latale 15-01-2019 14:33
Aw, this was a very nice post. Spending some time and actual effort to create a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don't seem to get anything done.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגoffice design wall 17-01-2019 01:45
They usually use vibrant colors that incorperate a wonderful pop of
color to the room. The initial step consists of sketching the
pattern or design on the thick and high piece of cardboard.
Your space should be secure and definitely leak-proof.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתlive casino vegas 17-01-2019 21:28
Thanks to my father who stated to me on the topic of this website, this blog is in fact
awesome.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מינית918Kiss apk 21-01-2019 17:12
Simply desire to say your article is as astonishing.
The clarity in your post is just spectacular and i can assume you
are an expert on this subject. Fine with your permission allow
me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
Thanks a million and please carry on the rewarding
work.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוג918kiss official 22-01-2019 11:21
Guest blogging is a useful tool for acquiring fame. Write original content that offers
unique help, and start to get some anchored backlinks.

Collect pictures of one's little one dressed as the nurse, a chef potentially teacher.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגm-lok slot 23-01-2019 01:35
Currently it appears like Movable Type is the preferred blogging platform available right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your
blog?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגscr888 23-01-2019 07:52
Just desire to say your article is as astonishing.
The clarity in your post is just excellent and i could assume you're an expert on this
subject. Fine with your permission allow me to grab your
feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוג918kiss tips 05-02-2019 05:23
There is no better strategy to grow your online business than through Internet article writing.
Or rename your 'download' folder as 'download-cheap-web-templates'.
So the chances of climbing up the rankings
to the top does seem to be very low.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגDelia 06-02-2019 17:19
Hello there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be
okay. I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new posts.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתjoker123 apk 07-02-2019 03:21
Hello there! This blog post couldn't be written much better!
Looking through this post reminds me of my previous roommate!
He always kept talking about this. I will send this post to
him. Pretty sure he'll have a very good read.

Thank you for sharing!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתcasino game twitch 07-02-2019 06:04
Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I am trying to find things
to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתntc33 demo Account 07-02-2019 07:38
WOW just what I was searching for. Came here by searching for הזכות
לפרטיות
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מינית3win8 slot 07-02-2019 08:30
Heya! I'm at work surfing around your blog from my new apple iphone!
Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
Keep up the superb work!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מינית918Kiss online 07-02-2019 09:07
I every time spent my half an hour to read this website's
content daily along with a cup of coffee.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתjoker123 download 07-02-2019 10:25
Don't just write a five paragraph article just rambling.
What do you do having a newspaper after you read the house?
If visitors only spend 2 seconds on your page and click away,
that looks bad.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתscr888 download 07-02-2019 10:35
Remain caring and sharing to tie him better you. Are simple game of, 'I've got
posted to page number X in another X amount of
time'. Attractive mugs with photos can be offered as things.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מינית918Kiss apk 07-02-2019 13:10
Hello everyone, it's my first visit at this web
site, and paragraph is in fact fruitful designed for me, keep up posting these articles.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתmobile slot matic 07-02-2019 16:08
Truly when someone doesn't be aware of afterward its up to other visitors that they will
assist, so here it takes place.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתlpe88 download 07-02-2019 16:11
Very descriptive article, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתscr888 v4.0 07-02-2019 17:28
I have fun with, lead to I found just what I was taking a look for.

You've ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.
Bye
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוג918 Kiss random 08-02-2019 00:04
I've been surfing online greater than three hours these days, but I never discovered any attention-grabbing article like yours.
It's pretty price enough for me. In my opinion, if all webmasters
and bloggers made good content material as you did,
the net can be much more useful than ever before.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתscr888 hack 2017 08-02-2019 04:47
I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
I'll go ahead and bookmark your website to come back later on. All the
best
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתmega888 casino 08-02-2019 05:38
Imagine that the two good friends got within fight. It is a psychological name used to reflect an individual's overall appraisal and evaluation in his signature merit.

Maybe you started taking your partner for granted?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתjoker123 download 08-02-2019 06:46
I'm really impressed with your writing skills as well as with the layout
on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great
blog like this one today.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתmega casino slots 08-02-2019 08:12
As a review marketer, require to know right now there
is a commentary for everything. Should you can ask a question within your title, good.
So how do you ensure your blog attract good traffic?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתslot mobile ikeja 08-02-2019 11:59
magnificent submit, very informative. I ponder why the opposite experts of this sector do not notice this.
You should continue your writing. I am sure, you've a huge readers' base already!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתBranden 08-02-2019 13:29
May I just say what a relief to find somebody who truly knows what they're discussing online.
You definitely understand how to bring a problem to light and make it important.
More and more people ought to read this and understand this side of the story.

I was surprised that you're not more popular given that you most certainly
possess the gift.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתplay8oy casino 08-02-2019 16:13
People, by nature, hate being bombarded by commercials and ads.
While ads and product recommendations write you money,
it's basically good content that people are after.
Advertise on well-liked websites and search engines.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתlpe88 apk 08-02-2019 17:48
I'm impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that's both educative
and interesting, and without a doubt, you have hit the
nail on the head. The issue is something that not enough people
are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across
this during my search for something concerning this.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגagent ntc33 09-02-2019 03:13
What's up to all, how is all, I think every
one is getting more from this web site, and your views are nice for new
visitors.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתShana 09-02-2019 10:54
Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was
curious about your situation; we have developed some nice procedures and
we are looking to exchange methods with other folks, be sure to shoot me an e-mail
if interested.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתscr 888 09-02-2019 13:16
They crippled our bodies even though not our souls because
we are of your man of pre-owned. It's hard adjust a habit if your teen's behaviour is not reliable.
How can we promote health because of patients?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתscr888 zip 09-02-2019 13:52
Really no matter if someone doesn't understand after that its up
to other users that they will assist, so here it takes place.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגBetsey 09-02-2019 17:57
I am no longer certain the place you are getting your information, however good topic.
I needs to spend some time studying much more or working out more.
Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגlive22 09-02-2019 20:36
Wow, this paragraph is good, my younger sister is analyzing such things, therefore I am going to inform
her.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מינית918 kiss 10-02-2019 11:03
Research - good research is significant to buying
a positive dress. By developing a high associated with self esteem,
you could live life to your potential. Otherwise, how
can you know how to solve an rrssue?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתmega888 casino 10-02-2019 11:22
I am really impressed along with your writing talents and also with the format on your
weblog. Is that this a paid theme or did you customize it your self?
Anyway stay up the nice quality writing, it is rare to see a nice
blog like this one nowadays..
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתslot mobile nokia 10-02-2019 17:38
Truly no matter if someone doesn't know afterward its up to other people that they will help, so here it occurs.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתmega 888 10-02-2019 21:13
Because you took the time discover your mistakes and FIX your mistakes instead of just IGNORING them.
Page rank becomes the obsession of many marketers. Others do
it to bring attention recommended to their business systems.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתsky777 casino 10-02-2019 22:19
Aw, this was an incredibly good post. Taking a few minutes
and actual effort to produce a top notch article… but what can I say…
I procrastinate a lot and don't seem to get anything done.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מינית918 Kiss 11-02-2019 06:00
Thank you for the auspicious writeup. It
if truth be told used to be a entertainment account it. Look advanced to far delivered agreeable from you!
By the way, how could we be in contact?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגFinn 11-02-2019 11:15
Hi this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

I'm starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted
to get advice from someone with experience. Any help would be
enormously appreciated!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתntc33 download 11-02-2019 12:59
Magnificent web site. Lots of helpful information here.

I am sending it to several friends ans additionally sharing in delicious.
And naturally, thanks on your effort!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגScr888 Jackpot 11-02-2019 15:39
Simply desire to say your article is as astounding.
The clarity to your post is simply great and i can suppose you're
an expert on this subject. Fine along with your permission let me to take hold of your RSS feed to stay updated with imminent post.
Thank you one million and please continue the
rewarding work.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגlive ntc33 12-02-2019 00:31
Pretty! This was an extremely wonderful article. Many thanks for providing this information.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתace333 apk 12-02-2019 01:16
Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get
in fact enjoyed account your blog posts.
Any way I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגonline casoinos 12-02-2019 06:39
Very descriptive blog, I enjoyed that a lot. Will there be a
part 2?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגVirginia 12-02-2019 10:00
Good day! Do you know if they make any plugins to protect
against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard
on. Any tips?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגlpe888 download 12-02-2019 20:00
Currently it looks like Movable Type is the top blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your blog?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגShantell 12-02-2019 23:58
Hi superb website! Does running a blog similar to
this take a lot of work? I have very little expertise in coding but
I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any suggestions or techniques for new blog owners please share.

I understand this is off topic however I just wanted to ask.
Thank you!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתscr888 download 13-02-2019 01:33
Recognition of the internet casino has increased with the roll-out
of the free slot gaming applications. This slot game is completely different because officially it isn't considered as
gambling.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתplayboy casino 13-02-2019 02:10
The knower of other nutritional foods in the google search optimization "rightosphere".
Building links which look manipulated or unnatural may
harm your world-wide-web. Decide upon the primary advantages of your new offer.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתlpe88 download 14-02-2019 08:13
However, this promotions are made to regular players and new ones.
Internet casinos provide the privacy and confidence you
want. You only need to pay for the processing fees which you will never observe it again.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתlucky palace casino 14-02-2019 10:33
An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who was conducting a
little research on this. And he in fact ordered me
lunch due to the fact that I stumbled upon it for him...
lol. So allow me to reword this.... Thanks for the
meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this topic here on your web page.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מינית918 Kiss On Pc 14-02-2019 15:13
Good info. Lucky me I recently found your website by accident (stumbleupon).

I have book-marked it for later!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתrollex11 14-02-2019 15:37
Very descriptive post, I loved that a lot. Will there be a part 2?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתAmbrose 14-02-2019 16:38
Hi to every body, it's my first visit of this website; this website carries remarkable and genuinely excellent
information in favor of visitors.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוג918kiss best game 14-02-2019 21:37
You can bet your favorite slot game even at the relaxation of the homes.
Enjoy the game of slots, free or always. With the strategies
and tips available, you are sure to win the video game.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מינית918 kiss 15-02-2019 00:46
Nobody is telling you when to journey to sleep once to
upward in the morning. If you want to keep your readers coming back
keep them interested with what you decide on!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתm rollex11 15-02-2019 02:22
Hi there, every time i used to check blog posts here early
in the break of day, since i enjoy to gain knowledge
of more and more.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוג918 kiss 15-02-2019 04:27
They didn't inform me at plenty of time that the labyrinth was a potential.
Remembrance of so put you have got your friends nearby as a good opinion and encouragement.
There usually good times in any relationship.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתlucky palace casino 15-02-2019 07:56
He somehow found out about web and thought try it all out.
Your fun profile isn't meant to be serious after all. These are company who come your webpages.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגscr888 download 15-02-2019 12:45
If you have found this article then in order to obviously aware that
making cash with a blog is possible. Consumer will probably click on his or her first few sites and the remainder go unnoticed.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגLeonor 15-02-2019 15:17
Hello everyone, it's my first visit at this site, and
article is truly fruitful for me, keep up posting such content.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מינית918Kiss 15-02-2019 18:08
I couldn't resist commenting. Exceptionally well written!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתmega888 apk 15-02-2019 19:29
Whats up very cool website!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
I will bookmark your website and take the feeds also?
I'm happy to seek out so many useful info here in the submit, we need work out more strategies in this regard,
thanks for sharing. . . . . .
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגlucky palace casino 16-02-2019 00:39
whoah this weblog is magnificent i like studying your
articles. Stay up the great work! You already know, a lot of individuals are looking around for this
info, you can aid them greatly.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתscr888 download 2018 16-02-2019 01:00
I'm really enjoying the theme/design of your site.

Do you ever run into any browser compatibility issues? A couple of my blog visitors have complained about my blog
not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
Do you have any advice to help fix this problem?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוג3win8 download 16-02-2019 07:08
Hopefully, we can count on our parents to impart us with
the tools we want to do it. When I had questions for my new
web hosting company, I expected help - not make fun of.

So what is the outcome of a negative opinion?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגnewtown ntc33 16-02-2019 07:59
There is certainly a lot to know about this
subject. I like all of the points you have made.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתscr888 download 16-02-2019 12:27
Use websites carefully by following all the safety rules.
Be rational and think about what you need in other women. She feels embarrassed when she wonders what
impression the ogled women could have of him.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגoffice design korea 16-02-2019 19:55
It looks stunningly great and lumber species tantalizing effect on the
enough space. Don't choose trendy involving furniture an individual are don't for you
to replace them anytime eventually.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתplayboy casino 17-02-2019 00:21
Well, the catch is that, getting a one-way link is challenging.
Think long game, and would not go as well much wrong.

The links were substituted with that specific persons backlinks to your site.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגNtc33 Agent Login 17-02-2019 02:46
Keep on writing, great job!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוג918 kiss me 17-02-2019 11:57
It goes without saying that people are crazy about playing online slot activities.
Analyze at them whenever purchase some designer swimwear through withdrawal symptoms.
Are you not able to determine to play slots online?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגKarina 17-02-2019 12:03
Hi there, I found your website by means of Google whilst
searching for a related matter, your site got here up,
it seems to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

Hi there, just turned into aware of your blog thru Google, and located that it
is really informative. I am gonna watch out for brussels.
I'll be grateful when you proceed this in future.
Lots of people will likely be benefited from your writing.
Cheers!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתPamala 17-02-2019 14:07
I'm really impressed with your writing skills as well
as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
Either way keep up the excellent quality writing,
it's rare to see a nice blog like this one nowadays.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתlive22 casino 17-02-2019 14:45
Could attract consistent flow of targeted traffic when applying this stratagems.
And always submit any new content you publish to those social networks.

You can use trivia questions if require to.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתscr888 17-02-2019 16:44
The problem with Headline tags is that the text is very large
and it leaves a leaves an automated line break underneath.
Press a petal or a flower and laminate it before attaching to the page.
All search engine results are completely democratic.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוג3win8 download 17-02-2019 19:48
There's definately a great deal to find out about this subject.
I like all the points you've made.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתjoker123 casino 17-02-2019 21:40
This text is worth everyone's attention. When can I find out
more?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# דעת מיעוט - הבלוגplayer ntc33 18-02-2019 16:20
I like the helpful information you provide in your articles.
I'll bookmark your blog and check again here frequently.
I am quite certain I will learn many new stuff right here!
Good luck for the next!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מינית918Kiss download 18-02-2019 20:19
It's appropriate time to make some plans for the future and it's
time to be happy. I've read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions.
Maybe you can write next articles referring to this article.
I desire to read more things about it!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתAvis 18-02-2019 21:54
Good day! This is my first visit to your blog! We are a
team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
Your blog provided us beneficial information to work on. You
have done a outstanding job!
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מינית3win8 slot 19-02-2019 01:38
The reality is that 90% of this courses helps you with nothing.
Before begin your blog, focus on a fundamental principle called
"planning". Also referred to in the blogosphere as utility pastes.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתsky casino advert 19-02-2019 05:10
Hi there colleagues, how is all, and what you want to say on the topic of this
paragraph, in my view its really awesome in favor of me.
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 
 
# ביד חזקה ובזרוע נטויה-מיניתm.2 slot vs msata 19-02-2019 07:51
But, turn to give much of it previously? Create wonderful graphics, useful content and videos.
Have you tried selling products as a part and been having trouble?
השב | השב עם ציטוט | ציטוט
 

הוספת תגובה


Security code
רענן

דעת מיעוט - הבלוג

חמש שנים, פלוס מינוס, הייתי בלוגרית-על. לא משהו שכותבים בקורות חיים, אם כי בחישובי זמנים ואנרגיה ותפוקה שולית פוחתת מדובר בנסיון תעסוקתי מהותי.

עם השנים, כינוי-הרשת lexis תפס תאוצה ומיתג את עצמו לקיום כמעט עצמאי. מצאתי שחבל לי להפרד ממנו במישור האישי; ובמישור המקצועי, כל איש שיווק מתחיל יודע שמותג הוא נכס יקר-מציאות. 

אבל כאמור, ובעיקר, הרעיון המרכזי בבלוג הוא האופציה לביטוי חופשי ולשיח פתוח עם מגיבים.

באופן כללי יש לי מה להגיד, כמעט על כל דבר, ובאריכות.


בקטגוריה זו תמצאו את עיקרי הדברים, ובאריכות. דעות אישיות לחלוטין - לרוב מדובר, כפי שהבלוג מעיד על עצמו, ב"דעת מיעוט". ייבאתי לכאן טקסטים שנכתבו בבלוג קודם ברשת, במינימום צנזורה-עצמית ובמקסימום ביטוי חופשי, לפיכך השימוש הוא על אחריות הגולש והתוכן נמסר as is.

תגובות יתקבלו בברכה.

התכנים באתר זה מורכבים ממידע משפטי כללי ומעמדות אישיות ואינם מהווים תחליף לייעוץ משפטי פרטני. בכל עניין מומלץ להוועץ בעורך-דין בעל מומחיות בתחום.
זכויות היוצרים בפרט והקניין הרוחני בכלל באתר, לרבות בתכניו, שייכים לעו"ד גלית עופר.