אתם נמצאים כאן:   עמוד הביתעורכי דין

על מה ולמה עורך דין

יש בעלי מקצוע שאנחנו יודעים בדיוק מתי נכון לפנות אליהם ולמה. כל מי שהתעורר בבוקר עם כאב שיניים מבין זאת. כך גם כל מי שקיבל הזמנה לדין מבית-המשפט או גרוע מכך, נתקל באירוע פלילי.

 

בתחומים מסחריים אזרחיים, השאלה מתי יש צורך בייעוץ משפטי – מורכבת יותר.

 

בפועל, בכל פעם שאנו חותמים על טופס הזמנת שירות, רכישת מוצר, לפעמים אפילו על אישור קבלה – אנו מתקשרים בחוזה. יש בו אותיות קטנות, תתי-סעיפים עם הפניות משניות ולמרבה הצער, שימוש בביטויים שאינם לשון-בני-אדם. לפעמים נדמה שעורכי-דין המציאו מילים מורכבות במיוחד כדי להקשות על האדם הסביר. קחו למשל את "האדם הסביר", המצאה משפטית מופרכת לכל הדעות.

 

במהלך השנים אנו לומדים "לקרוא" חוזים ולזהות את המכשולים הפוטנציאליים – לעתים על סמך ניסיון כואב. לרובנו יש גם עו"ד במשפחה – בן דוד דרגה שניה של האחות של גיסתנו – שיוכל לתת ייעוץ טלפוני מהיר או לכתוב מכתב קצר. זה עוזר, אבל לא תמיד מספיק.

 

החלטה על פנייה לייעוץ משפטי אמורה להתקבל באופן רציונלי ועל בסיס מספר שיקולים תועלתיים. אם כך תעשו, יש להניח שתוכלו לחסוך הוצאות – או אף להרוויח ממש; המטרה הסופית היא לא להגיע למצב חירום שגם יעלה הרבה יותר כסף מטיפול שורש וגם יגרום עוגמת נפש גדולה יותר מכאב שיניים של בוקר אחד.


קניין רוחני ותחרות בלתי הוגנת באינטרנט

רבות דובר על הבעייתיות המשפטית הכרוכה ביישום דיני המסחר בכלל, ודיני הקניין הרוחני בפרט, בעידן טכנולוגי חדש. רשת האינטרנט מציבה בפני בית-המשפט שאלות סבוכות שכאלה, חדשות לבקרים.

ככלל, דיני הקניין הרוחני מגנים על זכויות הבעלים בסימני מסחר, פטנטים, מדגמים, זכויות יוצרים וכן בסודות מסחריים ומוניטין. לרשות התובעים הפוטנציאליים עומדת שורת חוקים והלכות פסוקות, המיועדות להגן על מי שנפגעו זכויותיהם הנ"ל.

המשך...

זכויות יוצרים וחופש הביטוי

בינואר 1994 קבע בג"צ, כי הסלוגן "לך תצטיין" ששימש את "קידום" בפרסומת לקורסי הכנה לפסיכומטרי, ראוי לשידור. בכך הפך את החלטת מנהל הרדיו לפסול את הפרסומת, החלטה שנבעה מהקונוטציה המינית ה"גסה" וה"וולגרית" הקשורה בביטוי. בית-המשפט (מפי השופטת דורנר) קבע, כי הגנת חופש הביטוי פרושה גם על ה"ביטוי המסחרי", וכי במסגרת האיזונים הנדרשים לא די בחשש כלשהו לפגיעה כלשהי ברגשות הציבור כדי לפסול ביטוי כאמור.

 

המשך...

הטרדה מינית במקום העבודה

החוק מחייב את המעביד לנקוט אמצעים סבירים כדי למנוע הטרדה מינית או התנכלות במסגרת יחסי עבודה, על ידי עובדו, או על ידי ממונה מטעמו אף אם אינו עובדו, ולטפל בכל מקרה כאמור.

בין היתר נקבע בחוק, שהמעביד חייב:

(1) לקבוע דרך יעילה להגשת תלונה בשל הטרדה מינית או התנכלות ולבירור התלונה;

המשך...

התכנים באתר זה מורכבים ממידע משפטי כללי ומעמדות אישיות ואינם מהווים תחליף לייעוץ משפטי פרטני. בכל עניין מומלץ להוועץ בעורך-דין בעל מומחיות בתחום.
זכויות היוצרים בפרט והקניין הרוחני בכלל באתר, לרבות בתכניו, שייכים לעו"ד גלית עופר.